
Fürdőszobai és wc ventilátorok, avagy milyen ventilátor kell nekem..
A fürdőszobai ventilátorok olyan apró részletek a lakásunkban, amelyeket gyakran nem veszünk észre, de mégis rendkívül fontos szerepet játszanak mindennapi életünk során.
Mindannyian igyekszünk megteremteni a tökéletes környezetet otthonunkban, és ebben a folyamatban a fürdőszobai és wc ventilátorok kiemelkedő szerepet
De vajon milyen típusú fürdőszobai ventilátorok léteznek, és melyik a legmegfelelőbb az otthonunk számára?
Fürdőszobai és wc ventilátorok telepítési helyei:
A ventilátorok csapágyozástól függően telepíthetőek odalfalra vagy mennyezetre.
Mennyezeti telepítéshez golyóscsapágyas ventilátort válasszunk, oldalfali telepítéshez a hagyományos siklócsapágyas ventilátor, vagy a gollyóscsapágyas ventilátor is megfelel.
- Oldalfali telepítés: siklócsapágyas vagy golyóscsapágyas
ventilátort vásároljunk! - Mennyezeti telepítés: golyóscsapágyas ventilátort vásároljunk!
info: a golyóscsapágyas ventilátorok élettartalma hasonló felhasználás során 1-5000 üzemórával hosszabb.
Fürdőszobai ventilátorok és wc ventilátorok funkciói:
Standard ventilátorok:
A standard, vagy funkció nélküli ventilátorok egy kapcsoló segítségével be és kikapcsolhatóak. A kapcsoló lehet a helyiség villanykapcsolója, de lehet egy egyedileg kialakított kapcsoló, esetleg a ventilátorból lelógó húzókapcsoló.
- Használatuk egyszerű, a kapcsoló segítségével bekapcsoljuk és ha már nincs szükség a működésre ugyan azon kapcsolóval leállíthatjuk a ventilátort.
- A ventilátor elektromos bekötéséhez egy kapcsoló által megszakítható fázisra és nullára van szükségünk.
- Ezek a ventilátorok használhatóak minden helységben, ahol nincs szükség speciális funkciókra.
Időzítős fürdőszobai ventilátorok, időzítős wc ventilátorok:
Az időzítős ventilátorokat is kapcsoló segítségével tudjuk elindítani. A különbség annyi, a standard ventilátorokhoz képest, hogy az időzítővel ellátott ventilátorok lehetővé teszik számunkra, hogy beállítsuk, mennyi ideig működjenek még a kapcsoló lekapcsolsa után.
- Az inditás történhet kapcsoló vagy nyomógomb segítségével is. Ez a felhasználás módja szerint választható.
- Potméter segítségével állítható a kikapcsolás utáni működési idő.
- A ventilátor elektromos bekötéséhez egy kapcsoló vagy nyomógomb által megszakítható fázisra egy állandó fázisra és nullára van szükségünk.
- Ha nem áll rendelkezésre a három vezeték egy, a kapcsoló mögé szerelhető üzletünkben kapható, szerkezettel megoldható, hogy a ventilátor időzítővel is tudjon működni.
- Ezeket a ventilátorokat leginkább vécékben használjuk, de minden helyiségben használhatóak ahol a ventilátor lekapcsolása után szüség van még a helyiség bizonyos idejű utó szellőztetésére.
Páraérzékelős fürdőszobai ventilátorok
A páraérzékelős ventilátorok kapcsoló vagy nyomógomb segítségével manuálisan is indíthatóak, de ezek a ventilátorok érzékelik a levegő páratartalmát, és automatikusan be- és kikapcsolnak annak érdekében, hogy optimális páraszintet és levegőminőséget biztosítsanak. Létezik olyan típus is, ami folyamatosan működik, páraszínt emelkedésre erősebb működésbe kezd, majd visszaáll az eredi fordulatszámra.
- Az inditás történhet kapcsoló vagy nyomógomb segítségével is, vagy páratartalomra automatikusan is be és kikapcsol.
- Külön potméter segítségével állítható a bekapcsolási páratartalom szint és a kikapcsolás utáni működési idő.
- A ventilátor elektromos bekötéséhez egy kapcsoló vagy nyomógomb által megszakítható fázisra egy állandó fázisra és egy nullára van szükségünk. A ventilátor működik kapcsoló nélkül is, de ekkor csak a beállított páratartalom szint fölött kapcsol be.
- Ha nem áll rendelkezésre a három vezeték egy, a kapcsoló mögé szerelhető üzletünkben kapható szerkezettel megoldható, hogy a ventilátor páraérzékelővel is tudjon működni.
- Ezeket a ventilátorokat leginkább fürdőszobákban használjuk, de minden helyiségben használhatóak ahol probléma a magas páratartalom.
Mozgásérzékelős ventilátorok
A ventilátor automatikus módon bekapcsol a helységben történő mozgást érzékelve, majd az előre beállított időtartamot követően lekapcsol. Ez a funkció kifejezetten hasznos lehet olyan helységek szellőztetése esetén, ahol a kapcsoló nélküli automatikus működés kialakítása fontos szempont.
- Mozgásra automatikusan bekapcsol, majd beállított idő után kikapcsol.
- Külön potméter segítségével állítható a kikapcsolási idő.
- A ventilátor elektromos bekötéséhez egy fázisra és egy nullára van szükségünk.
- Ezeket a ventilátorokat használhatjuk olyan helyiségekben, ahol fontos az automatikus működés, vagy nem lett kiépítve a három szál vezeték, de szükséges az időzített működés.
Fényérzékelős ventilátorok
Két különböző működés állítható be rajtuk.
- A ventilátor automatikus módon bekapcsol a villany felkapcsolásakor, és villany lekapcsolása után az előre beállított időtartamot követően lekapcsol.
- A ventilátor automatikusan elindul a villany lekapcsolása után, majd a beállított idő után lekapcsol.
Ez a funkció kifejezetten hasznos lehet olyan helységek szellőztetése esetén, ahol a kapcsoló nélküli automatikus működés kialakítása fontos szempont.
- Lámpa felkapcsolására automatikusan bekapcsol, a villany lekapcsolása után a beállított idő után kikapcsol, vagy
- Lámpa lekapcsolására bekapcsol és a beállított ideig működik.
- Állítható a kikapcsolási idő.
- A ventilátor elektromos bekötéséhez egy fázisra és egy nullára van szükségünk.
- Ezeket a ventilátorokat használhatjuk olyan helyiségekben, ahol fontos az automatikus működés, vagy nem lett kiépítve a három szál vezeték, de szükséges az időzített működés.
Fürdőszobai ventilátorok bekötése, wc ventilátorok bekötése:
Az extra funkció nélküli ventilátorokat két vezetékkel (L, N), az időzítős, páraérzékelős ventilátorokat 3 vezetékkel (L, N, S) kell bekötni.
ahol:
S- Kapcsolható fázis. Ez a fázist megszakító kapcsoló utáni vezeték.
L - Fázis (Barna vagy fekete vezeték)
N - Nulla (Kék vezeték)
A ventilátor burkolatát levéve, láthatjuk a csavaros (csoki) bekötési pontot.
Fürdőszobai és wc ventilátorok kialakítása:
A célunk az, hogy a helyiségünk kiszellőzzön és az elhasznált levegőt az általunk kiválasztott helyen dobjuk ki a szabadba. Tehát van egy óránként elszállítandó levegő mennyiség és adott hozzá egy nyomvonal. A csővezetékünk (nyomvonal) ellenállását a csővezeték hossza, az idomok száma és kifújó rács határozza meg.
Olyan ventilátort kell vállasztanunk, ami képes a szükséges levegőmennyiséget a csővezetéken átnyomni, van elég ereje hozzá. Ha ez nem teljesül, a légcsere mennyisége csökken, vagy akár le is állhat.
A fürdőszobai és wc wentilátorok szokványos kialakítása axiális jellegű. Ez azt jelenti, hogy a levegő útja párhuzamos a hajtott tengellyel. Az ilyen típusú ventilátorok nem tudnak hosszabb csővezetéket átfújni.
Léteznek nagyobb nyomású, erősebb radiális kialakítású ventilátorok. Az ilyen ventilátorok tengelyirányban szívják be a levegőt és a tengelyre merőlegesen fújják ki. Az ilyen kialakítású ventilátorok nagyobbak, de hosszabb csővezeték esetén is elvégzik a feladatukat.
- Ventilátor vásárlás előtt tájékozódjunk a csővezeték hosszáról és nyomvonaláról.
- Fürdőszoba és wc esetében maximum tízszeres légcserével számoljunk! (Véleményem szerint, otthoni felhasználásnál az 5-7 szeres légcsere is elfogadható.) Ez azt jelenti, hogy a helyiség légköbmétere tízzel megszorozva, a szükséges elszívandó levegőmennyiség. 4m2 alapterület és 2,7m belmagasság esetén a helyiség 10,8m3. A szellöző levegő mennyisége 108m3/óra.
- Olyan ventilátort válasszunk, ami át tud nyomni, példánkban 108m3 levegőt, a nálunk beépített csővezetéken.
Munkatársaink segítenek önnek kiválasztani a megfelelő ventilátort és a hozzá illeszthető csővezetéket. Hívjon, keressen minket bizalommal!